V Ogólnopolskie Spotkania Teatralne "Zwierciadła" Warszawa 2018

V edycja Ogólnopolskich "Zwierciadeł" to powrót do korzeni tej imprezy - Ośrodka Kultury "Arsus" w Warszawie. W dniach 6-9 czerwca 2018 młodzież z 5 województw Polski wzięła udział w festiwalu, którego podstawowym celem jest integracja młodego środowiska teatralnego.

 

8 czerwca odbyły się finałowe prezentacje spektakli:

  • „Witaj” - Teatr Przedsiębiorstwo Indywidualnej Groteski z o.o., Toruń
  • „A ty?” - Teatr NOTOCO, Kraśnik
  • „Paszczodźwięki, gębotwory, tupotrzaski” - Teatr Prestidigitator, Białystok
  • „Chcę żyć” - Teatr Moralnego Niepokoju, Warszawa
  • „Sen mój, nie twój...” - Grupa Adamarek, Rzeszów

Do pracy w jury zaprosiliśmy następujące osoby:

Joanna Krukowska - pedagożka teatru, animatorka społeczno-kulturalna. Pracuje w Dziale Pedagogiki Teatru w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego jako koordynatorka programu Lato w teatrze. Członkini zarządu Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Założyła i prowadziła grupę teatralną na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, gdzie studiowała pedagogikę o specjalności Animacja Społeczno-Kulturalna. Absolwentka Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w PWST we Wrocławiu. Zainicjowała i prowadzi stałą grupę „nieLETNICH krytyków teatralnych”. Wraz rodzicami i dziećmi przygotowywała performans w przestrzeni wystawy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w ramach projektu „HACKING. Pisarze na wystawie" oraz spektakl "Letnie wakacje. Niezła propozycja". Prowadzi liczne warsztaty dla rodzin, dzieci i młodzieży, a także warsztaty dla edukatorów.

Monika Rokicka - pedagog, instruktor i reżyser teatralny z wieloletnim doświadczeniem. Jest absolwentką Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Teatru Dzieci i Młodzieży na PWST we Wrocławiu.Swoje kwalifikacje zdobywała pod okiem m.in. Beaty Pejcz, Jerzego Bielunasa i Leszka Mądzika. Jest opiekunem artystycznym Grupy Teatralnej Assunta oraz Teatru Ani Pół. Ponadto prowadzi warsztaty teatralne, literackie oraz treningi kreatywności dla młodzieży i dorosłych. Interesuje się edukacją twórczą i nowatorskimi metodami pedagogicznymi.

Andżelika Piechowiak - aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Ukończyła wydział aktorski Warszawskiej Akademii Teatralnej oraz dwuletniego studium w Warszawskiej Szkole Fotografii. Właścicielka Agencji Produkcyjnej „Palma” zajmującej się produkcją spektakli teatralnych wystawianych na scenach teatrów w całej Polsce. Występowała na deskach takich warszawskich teatrów jak: Teatru Nowego, Teatru Komedia, oraz Teatru Bajka. Wystąpiła w filmach „Osiemnaście”, „Jeszcze raz” i „Och, Karol 2”. Popularność przyniosły jej liczne role telewizyjne, m.in. w serialach „Lokatorzy”, „Pogoda na piątek”, „Plebania”, „Samo życie”, „Na dobre i na złe”, „Rodzina zastępcza”, a przede wszystkim serial „M jak miłość”, gdzie wcieliła się w rolę Mirki.

Po obejrzeniu spektakli i podjęciu decyzji przez jury odbyła się uroczysta gala, której specjalnym gościem była jedna z jurorek - pani Andżelikia Piechowiak, która podzieliła się z młodzieżą swoim doświadczeniem oraz opowiadała o kulisach pracy jako aktorka teatralna i filmowa.

  • I miejsce na V Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych "Zwierciadła" zdobył Teatr P.I.G. z o.o. z Torunia spektaklem "Witaj" za podjęcie ważnych i aktualnych tematów oraz wyróżniającą się pracę zespołową.
  • II miejsce zdobył Teatr Notoco z Kraśnika dzięki spektaklowi „A ty?” przyznanym za odwagę w podjęciu trudnego tematu, wyjątkowe walory wizualne i wyróżniające się umiejętności wokalno-ruchowe.


Wyróżniony został Teatr Prestidigitator z Białegostoku - za ciekawą formę, oryginalny pomysł i poczucie humoru. Kolejne wyróżnienie trafiło do Teatr Moralnego Niepokoju z Warszawy za autentyczność i swobodę w kreowaniu teatralnej rzeczywistości oraz odważne wykorzystanie przestrzeni. Nagrodę publiczności oraz wyróżnienie zdobyła grupa teatralna Adamarek z Rzeszowa spektaklem "Sen mój, nie twój..." za dynamikę i oryginalną koncepcję spektaklu.